Πρεφαδόρος
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μιζέρια ....

2 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Μιζέρια ....

Δημοσίευση από andre Δευ Δεκ 05, 2011 8:39 pm

Καταρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!

Καλά-καλά δεν έχω γραφτεί και αρχίζω να ζητάω... τέλος πάντων.

Δεν έχω δει να αποκλείεται (όπως ο τεμπέλης) και αναρωτιέμαι αν μπορεί να ενσωματωθεί.

Προγραμματιστικά είναι κάπως περίπλοκο (μιζέρια μπορείς να πεις πριν καν έρθει η σειρά σου και ανατρέπει την "συνεχεια" της αγοράς. Αν μάλιστα προστεθεί δυνατότητα να χτυπηθεί από 7-άχρωμα, το πράγμα δυσκολεύει περισσότερο)

Εξάλλου δεν αποτελεί μέρος της παραδοσιακής πρέφας - αλλα δάνειο από την "μεγάλη" πρέφα

Ωστόσο είναι μια παραλλαγή ευχάριστη και πολλοί την ενσωματώνουμε στο ζωντανό παιχνίδι.
Υπάρχει κάποια πιθανότητα μελλοντικά;

Χαιρετίσματα από Αυστραλία και πολλά ευχαριστώ και πάλι...

andre
members
members

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 05/12/2011
Τόπος : Down Under

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Απ: Μιζέρια ....

Δημοσίευση από panos Σαβ Δεκ 24, 2011 2:18 pm

Αντρέα, αν μου πεις λεπτομέρειες για το πώς παίζεται η μιζέρια, πιθανόν να το κάνω.
panos
panos
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.prefadoros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Απ: Μιζέρια ....

Δημοσίευση από andre Κυρ Δεκ 25, 2011 11:36 pm

Μιζέρια:
Διαδικασία αγοράς:
Ο παίχτης που θεωρεί ότι δεν έχει καμία μπάζα δηλώνει «μιζέρια»
Σε live παιχνίδι μπορεί να το δηλώσει και πριν φτάσει η σειρά του να μιλήσει, αλλά δεν επηρεάζει σε τίποτα να το δηλώσει όταν φτάσει η σειρά του (όποτε προγραμματιστικά μπορείς να το κάνεις όπως σε βολεύει).
Φυσικά αν μιλήσει (είτε αγοράσει είτε πάει πάσο, δεν μπορεί πλέον να αλλάξει γνώμη και να πει μιζέρια).
Παραλλαγή 1η : «αχτύπητη». Οι αντίπαλοι δεν μπορούν να κοντράρουν και η αγορά σταματάει
Παραλλαγή 2η : «7-αχρωμα χτυπάνε»
Αν ένας από τους υπόλοιπους παίχτες θεωρεί ότι μπορεί να αγοράσει πάνω από 7 άχρωμα δηλώνει «χτυπάω- 7 άχρωμα» και η αγορά συνεχίζεται αλλά από 7 άχρωμα. Ακόμα και αυτός που είπε μιζέρια συμμετέχει και μπορεί να ανεβάσει το τζόγο ή να πάει πάσο (απίθανο βέβαια , αφού για να πει μιζέρια λογικά έχει χάλια φύλο , αλλά όχι αδύνατο ---- παράδειγμα έχω όλες τις κούπες και δυο 7αρια - στέκει η μιζέρια αλλά μπορώ να πάω και 8 κούπες.
Γιατί 2 παραλλαγές;
Πολλοί θεωρούν ότι αφού η μιζέρια είναι 10-αρης τζόγος , δεν μπορεί να χτυπηθεί και παίζεται υποχρεωτικά.
Επειδή όμως η μιζέρια είναι «δάνειο» από τη μεγάλη πρέφα , πρέπει να παίζεται με τους όρους της και να χτυπιέται από 7 άχρωμα.
Να αναφέρω εδώ ότι η βαθμολογία της μεγάλης πρέφας είναι 7-1: 7 , 7-2: 8, 7-3: 9, 7-4: 10, 7-αχρωμα : 11 , 8-1: 12 ,8-2: 13 κοκ
Λογικό λοιπόν τα 7-αχρωμα πού είναι 11αρης τζόγος να κτυπάει τη μιζέρια που είναι 10αρης.
Γνώμη μου ότι πρέπει να υπάρχει δυνατότητα επιλογής στην αρχή του παιχνιδιού, αλλά αν δεν γίνεται πιο διαδεδομένη είναι η «αχτύπητη» εκδοχή και να προτιμηθεί –
αν και προσωπικά με τους φίλους μου παίζαμε το 7αχρωμα κτυπάει
Παίξιμο/Βαθμολογία: Ο τζογαδόρος που είπε μιζέρια δεν σηκώνει την αγορά και δεν σκαρτάρει φύλα- παίζει με τα δικά του και ατού δεν υπάρχουν (όπως στο πάσο-πάσο). Άπλα δεν πρέπει να βγάλει καμία μπάζα. Αν τα καταφέρει κατεβάζει 10 κάσα. Αν πάρει μια μπάζα, η διανομή σταματάει και ανεβάζει 10-κασα. Καπίκια δεν δίνονται σε κανένα
(σημ. στη μεγάλη πρέφα συνεχίζει το παιχνίδι και ανεβάζει κάσα όσες μπάζες πάρει επί δέκα – στη κλασική πρέφα με μιζέρια όμως όχι όπως ανάφερα παραπάνω)
Για οποιαδήποτε άλλη απορία ευχαρίστως να συμπληρώσω, όπως και καλό είναι και άλλοι πρεφαδόροι να πουν την άποψη τους, δεδομένου ότι η πρέφα παίζεται με πολλές παραλλαγές...





andre
members
members

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 05/12/2011
Τόπος : Down Under

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Απ: Μιζέρια ....

Δημοσίευση από panos Τρι Φεβ 07, 2012 1:05 am

Αντρέα, από την εμπειρία μου στο ΠΠΠ μου φαίνεται πολύ σπάνιο το να έχει κάποιος φύλλο στο οποίο να καταφέρει να μην κάνει καμία μπάζα. Θα έβρισκα πιο δίκαιο να σηκώνει ο μίζερος και τον τζόγο με σκοπό να κάνει το φύλλο του ακόμη χειρότερο απ' ό,τι είναι. Βρίσκω, πάντως, ότι είναι μια παραλλαγή που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο θα παιχτεί ελάχιστες φορές. Μπορώ να το κάνω, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.
panos
panos
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.prefadoros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Απ: Μιζέρια ....

Δημοσίευση από andre Τρι Φεβ 07, 2012 2:45 am

Φιλέ Πάνο το ΠΠ διαφέρει εντελώς από τη μιζέρια. Προσπάθησε να παρατηρήσεις σε 3-4 παρτίδες (κοιτώντας και παλιές ίσως-νάσαι καλά) πόσες φορές μπορείς να αποφύγεις να πιάσεις έστω μια μπάζα.
Επειδή έπαιζα πάντα μιζέρια και για χρόνια , θα έλεγα ότι σε μια 30-αρα θα παιχτεί μιζέρια από καμία έως 3 φορές (από κάποιον από τους 3 παίκτες -όχι από κάθε παίχτη)
Στην εκδοχή του "7-άχρομα χτυπάνε" μάλιστα, μια στις 3 θα χτυπηθεί.
Δεν επιμένω για την ενσωμάτωση-ειδικά αν χρειάζεται πολύ κόπο.
Ίσως, θα μπορούσες να ζητήσεις και από άλλους χρήστες τη γνώμη τους....

Όσο αφορά τη παραλλαγή να σηκώνει το τζόγο ο μίζερος , είναι εντελώς έξω από τους "κανόνες" (αν μπορούμε να μιλάμε για κανόνες σε παιχνίδι με τόσες παραλλαγές... Πάντως δεν έχω ακούσει ποτέ από κανένα παραλλαγή να σηκώνεται ο τζόγος και να σκαρτάρει


andre
members
members

Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ημερομηνία εγγραφής : 05/12/2011
Τόπος : Down Under

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Απ: Μιζέρια ....

Δημοσίευση από panos Τρι Φεβ 07, 2012 3:56 am

Αντρέ, σ' ευχαριστώ. Αν είναι να το βάλω, πάντως, θα το βάλω στην απλή εκδοχή του, δηλαδή χωρίς τα 7ΧΑΧ με 10 κάσα πάνω σε περίπτωση έστω και μιας μπάζας. Θα το παλέψω.
panos
panos
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.prefadoros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μιζέρια .... Empty Τελικές αποφάσεις σχετικά με τη μιζέρια

Δημοσίευση από panos Πεμ Αυγ 23, 2012 10:15 pm

Μετά από ενδελεχή μελέτη και με οδηγό κυρίως το βιβλίο "Πρέφα" του Χαρίδημου Μελεσανάκη, αποφάσισα να μην εντάξω τη μιζέρια στον «Πρεφαδόρο», λόγω της μεγάλης ποικιλίας σε παραλλαγές που δημιουργούν δυσκολίες τόσο στην υλοποίηση της συγκεκριμένης παραλλαγής, όσο και στη συνεννόηση των παικτών μεταξύ τους σχετικά με το στήσιμο της παρτίδας. Επίσης, σε όλες τις συζητήσεις που είχα με πρεφαδόρους σχετικά με το θέμα, συνειδητοποίησα ότι η κάθε παρέα που παίζει μιζέρια έχει θεσπίσει τους δικούς της κανόνες.

Εξάλλου είναι πολύ σπάνιες οι περιπτώσεις διανομών που δικαιολογούν τη μιζέρια, επομένως είναι πολύς κόπος για πολύ λίγες παρτίδες. Ζητώ συγγνώμην από τους φίλους της παραλλαγής αυτής. Πάντως, σε νεότερη έκδοση του «Πρεφαδόρου» την οποία σκοπεύω να υλοποιήσω μέχρι το 2015, πιθανόν να ενταχθεί και η μιζέρια στο πρόγραμμα.
panos
panos
Admin
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 53
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2011
Ηλικία : 62
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://www.prefadoros.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης